Tagra
Specyfikacja techniczna
Fundamenty
Zależy od warunków gruntowych ustalonych przez geotechnika. Możliwe rozwiązania to ławy, słupy, lub płyta fundamentowa żelbetowa. Przy korzystnych warunkach gruntowych możemy zastosować fundamenty bez użycia betonu.
Podłoga
Podłoga na płycie fundamentowej lub podniesiona na belkach drewnianych. Podniesienie podłogi umożliwia jej wykonanie bez użycia betonu i izolacji z tworzyw ropopochodnych.Podłoga na płycie fundamentowej lub na gruncie umożliwia wykonanie posadzek glinianych ( wymagana izlocja od gruntu).Budynek wyposażony jest w ogrzewanie podłogowe wodne.
Ściany zewnętrzne
Lekki szkielet drewniany wypełniony prasowaną słomą lub konoplitem (mieszanką paździerza konopnego z wapnem) o grubości 40 cm. W standardzie pasywnym ściany ocieplone są dodatkową warstwą wełny drzewnej i uszczelnione wiatroizolacją. Ściana może zostać wykonana zarówno w technologii prefabrykowanej lub i na budowie. Prefabrykacja skraca czas montażu stanu surowego, ale wymaga wcześniejszego zamówienia elementów i precyzyjnej koordynacji ekip montażowych - rozwiązanie optymalne przy obecności wykonawcy generalnego.
Ściany wewnętrzne
Wykonane w szkielecie drewnianym, w dwóch rodzajach wypełnienia i wykończenia:- wełna drzewna zamknięta płytą budowlaną (glinianą lub gipsową), - wypełnienie z gliny lekkiej otynkowane tynkiem glinianym. W pomieszczeniach mokrych płyta budowlana wodoodporna (gipsowa lub włókno-cementowa) umożliwia wykończenie glazurą.
Strop wewnętrzny
System podłogowy z wełny drzewnej na belkach drewnianych zapewnia komfort akustyczny i umożliwia wykonanie ogrzewania podłogowego.
Pokrycie dachu
Więźba drewniana krokwiowa ocieplona matami z wełny drzewnej lub celulozą. Stosujemy dowolne pokrycia lekkie - blacha trapezowa, blacha na rąbek stojący. W przypadku korzystnych warunków pożarowych (w oddaleniu od lasu i innych budynków) możliwe zastosowanie dachu krytego wiórem osikowym lub strzechą
Podłoga
Stropy na belkach drewnianych standardowo wykończone są deskami podłogowymi, jednak w przypadku podłóg na gruncie możliwe jest wykonanie niepowtarzalnych i niezwykle przyjemnych w odbiorze posadzek glinianych. Klepisko w wersji nowoczesnej zabezpieczone jest naturalnym olejem lnianym, który zapewnia impregnację i utwardza powierzchnię
Elewacja
Ściany szczytowe pokryte deskowaniem wentylowanym, które może być zabezpieczone olejem lnianym, opalaniem (shou sugiban), lub konwencjonalnym lakierem impregnującym.Ściany podłużne zabezpieczone okapem wykończone tynkiem wapiennym lub cienkowarstwowym na siatce (w przypadku dodatkowego ocieplenia z wełny drzewnej)
Ściany
Polecamy tynki gliniane, które mogą być wykonane w formie tradycyjnego tynku trójwarstwowego lub płyt glinianych wykończonych glinianą gładzią. Powierzchnie w pomieszczeniach mokrych przygotowane są do wykończenia glazurą.
Stolarka okienna
Okna drewniane lub PVC z zestawem trzyszybowym, odpowiadające współczesnym wymaganiom cieplnym. Od północy zastosowano minimum okien, aby ograniczyć ucieczkę ciepła. Od południa zastosowano duże okna dające zyski cieplne ze słońca zimą. Głęboki okap zacienia okna w lecie zapobiegając nagrzewaniu.
Elektryczne
Oprócz standardowej instalacji gniazd i oświetlenia, wyposażony jest w instalację fotowoltaiczną zbilansowaną ze zużyciem energii. Możliwe jest wyposażenie w magazyn energii.
Sanitarne
wentylacja hybrydowa (grawitacyjna ze wspomaganiem mechanicznym), wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła (rekuperacją) w standardzie pasywnym, woda zimna (ze stacją uzdatniania w przypadku zasilania ze studni), woda deszczowa z podziemnym zbiornikiem retencyjnym, ciepła woda użytkowa, centralne ogrzewania z pompą ciepła c.o. + c.w.u., kanalizacja sanitarna, toalety kompostujące (bez spłukiwania wodą - oszczędność do 40% wody, wymagane miejsce na kompostownik na działce). Oczyszczalnia ścieków. Dostępne rozwiązania: oczyszczalnia roślinna lub roślinno-stawowa, oczyszczalnia biologiczna, przyłączenie do gminnej sieci kanalizacyjnej, szambo szczelne (w ostateczności).